Celkem v bazaru 94591 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2813 nových .

Pálená vs. betonová střešní krytina

Rekonstrukce či kompletní nová realizace střechy je poměrně náročnou záležitostí, a tak není divu, že se lidé hodně zamýšlejí nad tím, jakou střešní krytinu se vyplatí volit. Asi nejčastěji se prosazují betonové či pálené tašky. Samozřejmě si najdou své uplatnění i plechové pláty a jiné krytiny typu šindelí. Přesto se zaměříme na prvně dvě jmenované krytiny a pokusíme se je srovnat hned z několika pohledů. Sami si tak budete moci udělat obrázek o tom, která by se více hodila právě vám.

Celkové zpracování a tvar

Začneme v podstatě vzhledem obou dvou tašek. Obecně je třeba konstatovat, že pálená taška je mnohem lépe tvarovatelná, než je tomu u betonové. Ta vzniká tažením a následně je tvarována ve velmi jednoduché formě. Vnikají u ní svislé vodní zámky, které se do sebe po stranách zaklesnou. U pálených tašek je tomu jinak, jelikož jsou poněkud propracovanější. Vodní zámky jsou mnohem hlubší, a navíc jsou na povrchu patrné zámky příčné. Pálená taška se profiluje ražením a je efektivnější vůči zatékání při prudkých lijácích a nafoukávání nejrůznějších nečistot pod jednotlivé kusy. Také umí poněkud lépe čelit vzlínání vody. Výborný je i systém mezer v pálených hřebenových taškách, který umožní zlepšení větrání celku. Zatímco betonová taška se většinou vyrábí v podobě formátu 10 kusů na m², pálená od 10 do 15 kusů na m².

Jak je to s pokládkou?

A co na to pokrývači? Mnohem pohodlnější je pro ně pokládka betonové tašky. I když žena vyměňuje střechu, s největší pravděpodobností bude rychlejší s betonovou taškou. Situace je dána především menšími postranními zámky. Také se v jednoduchosti pokládky projevuje to, že neexistují příčné vodní zámky. Absence příčné drážky vede navíc k větším možnostem posuvu tašky. Mezi jednotlivými kusy zůstává vůle, což u pálených tašek neexistuje. Co se týká sklonu, mohou být oba dva typy pokládány od sklonu 22°, jestliže je na daném objektu vodotěsné podstřeší, lze ji pokládat od sklonu 12°. Obě dvě střešní krytiny dokážou unést další doplňky, mezi které se tradičně řadí solární kolektory, případně fotovoltaické panely a další.

Povrchová úprava a její role

Hodně důležitá je i úprava povrchu u obou tašek. My se na oba dva typy podíváme zvlášť, abychom jednodušeji poukázali na rozdíly mezi nimi.

Povrchový nástřik betonové tašky

Co se týká povrchové úpravy betonové tašky, tak jsou na ni nanášeny vrstvy nástřiku, a to od 2 do 5. Jejich množství závisí na celkové ceně daného modelu. Existují ale i typy, které se povrchově nijak neupravují. V České republice se nejčastěji využívá styrol-akrylát. V Německu je standardně realizován pouze akrylový nástřik. Nestandardně se využívají také dioxidy. Ty mohou být přimíchávány již do samotné směsi.

Jak se upravuje pálená taška?

Moderní pálená střešní krytina je typická tím, že si dokáže zachovat barevnost po celou dobu své existence. Vybírat si lze v podstatě z třech hlavních typů její úpravy. Jakousi základní verzí tašky je režná. V podstatě jde o vypálenou hlínu bez jakýchkoli dalších příměsí. Mnohem využívanější provedení představuje engoba. Během pálení jsou do konkrétních kusů nastříkány další směsi barevných jílovitých částeček, jež jsou následně zapečeny. Pokud chcete získat úplně top pálené tašky s nejkvalitnější úpravou, volte glazuru. U té se míchají do tašek příměsi, jež obsahují částice skla. Tuto úpravu poznáte podle očividně lesklého povrchu.

Celková hmotnost a cena

Poměrně důležitým kritériem je i hmotnost tašek. V podstatě obě oscilují někde v rozmezí od 40 až 50 kg/m². Nelze tedy říct, že by měla betonová taška markantně větší hmotnost, jak se mnozí lidé mylně domnívají. Co se týká ceny, připravte se na to, že betonová taška je o nějakých 30 % levnější než pálená. Vše se ale odvíjí i od značky a výrobce. Podívat se na modely tašek můžete například na webu Creaton.cz.