Celkem v bazaru 95249 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2798 nových .

Na co si dát pozor při výběru ručníku

Divíte se, jak je možné, že v jednom obchodě stojí froté ručník padesát korun a v dalším ho nabízí za tři stovky? Rozdíl těchto ručníků obvykle nebývá pouze v ceně, projevuje se to i na kvalitě. Jak má ale člověk poznat, že za to ty peníze stojí?

Pokud si vybíráte ručníky a osušky, mělo by pro vás být důležité, aby byly savé a příjemné na dotyk. Jak to ovšem zjistit, když je zabalený, nebo si chcete objednat zboží z internetu?

Sledujte gramáž

Důležitým údajem, který vám vypoví, jak moc bude ručník savý, je gramáž. Určuje, kolik bavlny (protože ručníky se v dnešní době v drtivé většině případů vyrábí z bavlny) bylo použito na 1 m2.

Standardně se hodnoty pohybují mezi 300 a 600 g/m2. Čím vyšší číslo je, tím lepší je kvalita. Nižší gramáž se projevuje zejména na síle látky a tenčí látka se rychleji opotřebí a ztratí měkkost. Více bavlny do sebe pochopitelně také nasaje více vody.

Toužíte-li po kvalitních osuškách, vybírejte hodnoty nad 400 g/m2.

Ne každá bavlna je stejná

Velký vliv na savost má také typ použité bavlny. Ta nejkvalitnější pochází z Egypta a obecně Afriky, kde je málo srážek. A záleží i na vláknech použitých na přízi. Nejlepší jsou dlouhá vlákna, protože jsou pevnější, mají vyšší životnost a lepší schopnost nasávat vodu.

Jestliže si budete ručníky a osušky objednávat přes internet, často v jejich popisu bývá uvedené, z jakých jsou vláken či odkud pochází použitá bavlna.

Jak se o ručníky správně starat?

Chcete-li se dlouho těšit z měkké a hebké osušky, bude to z vaší strany vyžadovat trochu péče. Před prvním použitím by se měl ručník či osuška jednou či dvakrát vyprat, neměla by se používat aviváž slepující vlákna a prášek na praní pouze v rozumné míře. Lepší je nechávat je volně uschnout, žehlení se rozhodně nedoporučuje. Nadýchanost vytvoří sušička, i když nezbytnost to není. Babské rady tvrdí, že na hebkost pomůže i plátek citronu přidaný do praní nebo namočení do teplé octové vody.