Celkem v bazaru 96336 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2803 nových .

6 nejmodernějších robotů světa 

Robotika jde mílovými kroky do předu. Za poslední tři roky se objevují roboti, jejichž funkcím se až nechce věřit. V tomto článku se proto podíváme na šest z těch nejmodernějších a nejsofistikovanějších robotů, které nám světoví vynálezci a vývojáři v posledních letech představili. Mnoho z těchto robotů je využíváno nejen pro podnikání, ale také například pro záchranné mise nebo zdravotnictví.

1. ATLAS | Boston Dynamics a DARPA

Atlas je jedním z vůbec nejzajímavějších robotů. Tuto technologií vyvíjí firma Boston Dynamics, která je světovým hráčem v oblasti šikovnosti a zručnosti robotiky. Tato firma na vývoji spolupracuje s agenturou DARPA, která je součástí amerického Ministerstva obrany. Tento projekt však nebude, dle slov zmíněného ministerstva, sloužit k žádným vojenským účelům. Robot Atlas je navržen pro vyhledávání a zachraňování osob, například v případě přírodní či jiné katastrofy. Oproti jiným robotům je atlas opravdu šikovný co do své pohyblivosti. Tento robot se dokáže pohybovat na sněhu, a dokonce zavrávorá při postrčení, ve velmi lidském pohybu. V loňském roce byl tento robot schopen skákat po krabicích a otáčet se ve 180° úhlu. 

2. SPOT MINI | Boston Dynamics 

A u Boston Dynamics ještě zůstaneme. Z dílny této americké společnosti, kterou nyní vlastní japonská společnost SoftBank, musíme zmínit malého ale velmi šikovného robota – Spot Mini. Tento malý robot by mohl ve futuristických kancelářích nosit poštu přímo na stůl, nebo v domácnosti může dokonce přenést nádobí do myčky. Tento čtyřnohý robot má rozkošnost štěněte a šikovnost veškeré nové technologie. Je zároveň nejtišším pohyblivým robotem, který byl touto dílnou vynalezen. Díky svým senzorům jednoduše vleze do každé škvíry a pod každý nábytek, který je schopen tento robot zvládnout, tuto skutečnost analyzuje za pomocí senzorů. 

3. CASSIE | Agility Robotics

Nejen robotická elegance, ale značný výzkum a dlouhé hodiny práce věnují inženýři a odborníci na robotiku a inženýrství robotu Cassie. Tento robot je z dílny amerických Agility Robotics. Cassie však nemá klasickou robotickou schránku, v případě této robotky se jedná o pár nohou. Jsou to však právě nohy, které skrývají nejvíce nejen potenciálu, ale také problematiky. Rovnováha, rozhodování, výdej energie. To vše je nutné zohlednit. Při každém kroku, který robot podnikne je vydáno mnoho energie, což snižuje délku výkonu robota. Agility Robotics se tímto problémem zabývají a jsou v současné době jediní svého druhu. 

4. ASIMO | Honda 

Nyní se podíváme na zatím nejvíce komerčního robota. Japonská Honda představila robota Asimo v roce 2015, a již v té době se jednalo o velký průlom. Tento robot využívá rozeznávání nejen hlasu, ale také obličeje. Honda však nyní dává tomuto robotu ještě větší všestrannost. Díky mnoha senzorům nyní Asimo dokáže rozeznávat také postoj člověka a gesta. Dá se předpokládat, že se Asimo stane pomocníkem jak v domácnostech, tak kancelářích. Tento robot je schopen donést kávu, potřást rukou, chodit po schodech a komunikovat s lidmi. Asimo má navíc možnost měřit vzdálenost, vnímat pohybující se předměty a vytvářet směr. 

Asimo

5. OCEAN ONE | Univerzita Stanford 

Z domácností a kanceláří se nyní přesuneme do hlubin moří a oceánů, a to s humanoidním robotem, který vynalezla americká univerzita Stanford. Tento robot je vybaven hmatovou zpětnou vazbou, tedy možností pro lidského pilota dirigovat robota k místům, které chce člověk objevit, avšak nemá k tomu možnosti. Tento robot byl vynalezen právě za tímto účelem - objevování hloubky oceánů a moří. Již nyní je tento robot využíván k prozkoumávání vraků lodí, které jsou pro člověka nebezpečné, kupříkladu vraku lodi La Lune, lodi, která se potopila v roce 1664. 

6. NAO | SoftBank Robotics 

Posledním robotem, kterého zde zmíníme je malý, rozkošný a vysoce inteligentní robot NAO od japonské firmy SoftBank Robotics. Nao se poprvé objevuje v roce 2006, od této doby tento robot však ušel velmi dlouhou cestu. Stejně jako Asimo, i tento robot se může objevit ve vaší domácnosti nebo kancelářích. Již nyní je Nao využíván v mnoha obchodních centrech nebo kancelářích světa. Nao měří 58 cm a je vybaven mnoha senzory, které tomuto robotu pomáhají analyzovat své okolí a rozeznávat předměty. Má schopnost konektivity k dalším přístrojům a disponuje několika jazykovými schopnostmi.