Infolinka733 455 333 po - pá 7:30 - 16:30
nebo Registrace pro přístup do sekce Můj Profit.

Celkem v bazaru 25659 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2710 nových .

Golf v Česku – jak se u nás formoval?

Golf patří celosvětově k velmi oblíbeným sportům. Na popularitě čím dál víc nabírá také u nás v Česku, objevují ho i mladí hráči. Jak se k nám vlastně tato elegantní hra dostala?

První hřiště

Vše začalo v roce 1898 v Praze na Císařské louce, právě tady se odpalovaly první golfové míčky. Nejednalo se však o hřiště tak, jak ho známe dnes, bylo primitivnější. „Opravdové“ golfové devítijamkové hřiště vzniklo až o šest let později v Karlových Varech a sloužilo především lázeňským hostům, kteří sem přijížděli z Anglie a z Ameriky. Dnes golfové areály najdeme prakticky po celé republice, nachází se jich tady víc než stovka, ať už v blízkosti přírodních krás, nebo historických památek.

Důležité milníky

Počet domácích hráčů byl na počátku 20. století prakticky zanedbatelný. Proto o skutečných počátcích českého golfu můžeme hovořit až později. Důležitým milníkem se stalo založení prvního českého golfového klubu v roce 1926. Centrem českého golfu bylo hřiště v Praze-Motole, kde se sehrály první soutěže i národní mistrovství a kde se scházela elita prvorepublikového byznysu. Zlaté časy golfu, které začaly v roce 1935, však netrvaly příliš dlouho. S příchodem druhé světové války došlo k velkému útlumu a golfové hole museli hráči „pověsit na hřebík“. Situace se bohužel nezlepšila ani po válce, totalitní moc komunistů golf chápala jako projev západního způsobu života a vymazala ho ze seznamu oficiálních sportů. Došlo dokonce k čistkám a zavírání hřišť. Vše se opět „nastartovalo“ v šedesátých letech, kdy byl znovu uznán a dostal se na stejnou úroveň jako ostatní sporty.

Nevídaný boom

Zásadní změny pak nastaly s koncem roku 1989. Během 90. let totiž došlo k opravdovému boomu – vzrostl počet hráčů, klubů i golfových hřišť, konala se u nás řada turnajů té nejvyšší profesionální evropské ligy. Tento sport se na konci 20. století začal velice dynamicky rozvíjet a nejinak je tomu ve století 21., kdy proniká do širších vrstev společnosti. Pomalu, ale jistě se mu totiž daří bořit předsudky, které o něm kolují. Vždyť golfové vybavení se dá pořídit levněji než třeba vybavení ke sjezdovému lyžování, které je u nás tak populární. A kdoví, třeba golf u nás brzy získá rovněž takové výsadní postavení – našlápnuto má dobře.