Celkem v bazaru 37063 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2749 nových .

Jak vybrat elektrokolo – co rozhoduje o tom, jestli si pořídíme domácího miláčka nebo krám bez užitku?

Jak vybrat elektrokolo, to je oč tu běží. Možná, že kdyby v dobách Hamleta byla elektrokola, pak by dánského krále spíš trápilo, jak si některé vybrat. Pokud se touto otázkou trápíte i vy, máme pro vás dobrou zprávu – pro každého se najde několik dobrých řešení. Ale i přesto tušíme, že je dobré dodržet pár základních rad a pak – jedeme!

První a základní rada je:

Zamyslete se a poctivě si promyslete, kde a na co budete chtít svůj nový stroj používat.

Pro přehlednost si shrňme základní body, které je třeba si při výběru promyslet.

Jak si vybrat elektrokolo a na co se přitom zaměřit

K čemu a kde se bude používat?

Hledáte způsob ideální dopravy do práce? Chcete jezdit na výlety? A jak jste na tom s postavou? Jste dobře rostlý chlap nebo jemné děvče?

Kolik jste ochotni zaplatit

Cena je jako obvykle až na prvním místě. Trh vám nabídne výrobky od přibližně 10 000 Kč, jenže daní za levné řešení bude kvalita materiálu, výdrž baterií, snadné opotřebení, větší nároky na údržbu. Pokud máte k dispozici 50 000 Kč a více, můžete získat velmi kvalitní výrobek. Dostatečně široký výběr začíná už na přibližně 20 000 korunách. Velmi solidní elektrokolo s dojezdem okolo 80 km vhodné do města i do lehčího terénu pořídíte za 30 000 Kč.

Kdo bude na kole jezdit?

· Dětská kola – ano, i pro děti existuje široký výběr. Pro ty nejmenší bez převodovky, pro starší a zkušenější s přehazovačkou a třeba i s odpružením.

· Pánská kola – horní část rámu vedená od řídítek rovně pod sedlo může vadit ženám v sukních. Jinak jsou vhodná pro každého.

· Dámská kola – asi všichni známe výhody klasických dámských kol pro své uživatelky. Kromě vhodné úpravy horního rámu se zaměřují také na sedlo, rozměry, váhu, užší řídítka apod.

Kde budete jezdit?

· Po městě, vesnici, silnici – městská - bývají lehčí, jsou vhodná k jízdě po silnicích a uzpůsobena pro snadné dobíjení (mívají snadno odpojitelnou baterii).

Místu určení odpovídá i výbava – světla, blatníky, možnost použít nosič nad zadním kolem. Pokud jde o dojezd, počítá se přibližně se 60 km.

· V náročném terénu -horská – uzpůsobena jak svou konstrukcí, tak vhodným elektromotorem a vybavením umožňujícím bezpečnou jízdu v těžkých terénních podmínkách.

· Po všech zpevněných cestách - treková - univerzální, vhodná pro provoz v lehkých a středně těžkých podmínkách. Charakteristická jsou užší kola s větším průměrem, než mají kola horská.

· Skládací – skladná, lehká, obratná. Určitě nenahraditelná, když část cesty musíte ujet např. vlakem. Na druhou stranu jejich menší kola hůře zvládají členitý povrch.

Některé důležité parametry elektrokola

Rada

Kolo si vybírejte tak, aby svou velikostí odpovídalo vaší postavě

· Velikosti rámu, které určují velikosti kol, se pohybují přibližně od 15 do 20 palců. Následující tabulka napovídá, jak vybírat podle své výšky. Nicméně nejlepší řešení je si kolo fyzicky vyzkoušet.

Velikost rámu (v palcích) 15-16 17-18 19-20 21-22 23-24

odpovídá výšce (v cm) do 165 165-175 175-185 185-195 nad 195

· Průměr kol – Čím větší průměr, tím lépe se vypořádá s terénními nerovnostmi. Menší kolo se ale lépe ovládá a má lepší akceleraci.

· Hmotnost kola je ovlivněna kromě samotné konstrukce také velikost baterií a motoru. Těžší kolo má větší spotřebu energie a hůř se s ním manipuluje.

Co ještě může být pro volbu důležité?

Všechno, co zvýší kvalitu jízdy.

Například dojezd. Dojezd se pohybuje od 50 km až do 150 km na jedno nabití baterie.

Je důležité si uvědomit, že větší kapacita baterie nutně neznamená větší dojezd!

Zajistit povinnou výbavu jízdního kola, návody, doplňující informace, např. informace o základních opravách

Před nákupem se neunáhlete se a vyžádejte si zkušební jízdu.

Možnost zajištění servisu – mějte na paměti, že přestože jde o kolo, jde o sofistikovaný stroj. A že některé opravy nebudete schopni provádět sami …

Myslíte si, že už můžete jít nakupovat?

Pokud vám článek pomohl se zorientovat při výběru elektrokola, objasnil, čeho si všímat a čeho se vyvarovat, pak s chutí do toho a splňte si své přání.

A co vy sami, máte už nějaké konkrétní zkušenosti s výběrem, setkali jste se už s nabídkou nebo vyžádali jste si testovací jízdu před nákupem? Jak jste dopadli?