Infolinka733 455 333 po - pá 7:30 - 16:30

Celkem 108 713 inzerátů v nabídce.

Jak vybrat krb s výměníkem a nenaletětkrb

Krby jsou v dnešní době přirozenou součástí našich domovů. Vybrat ten pravý nemusí být zase až tak nic složitého. Prioritou je nutnost jeho napojení na komín a dále určení toho, k jakému účelu bude využíván. Pokud to nebude jenom estetika, ale i snaha o vytápění celého objektu, je správnou volbou krb s výměníkem. Takový, jehož součástí je i zařízení, které následně umožní rozvod tepla po celém objektu. A to klasicky pomocí trubek, které budou napojené na radiátory, nebo na další řešení. A na co je třeba při výběru hledět?

 

 

Ujasněte si, zda dané řešení bude skutečně vyhovovat

Na tuto otázku vám dokáže odpovědět jenom odborník, který má dostatek zkušeností právě v segmentu krbů s výměníkem. Je třeba si položit otázku, zda zvolený krb bude skutečně schopen vytápět nejenom tu místnost, kde je umístěn, ale zda bude možné potřebné teplo jednoduše a v požadovaném množství dostat i do ostatních místností. Obecně platí, že pokud jde o klasický rodinný dům, a to jak bungalov, tak i dům patrový, neměl by být krb s výměníkem jakýkoliv problém. Čím je stavba větší a čím je členitější, tím více bude odborná rada potřeba.

Výkon krbu je základ

Stejně jako u jakéhokoliv jiného topného systému, tak i v případě, kdy vybíráte krby s výměníkem, je třeba zohlednit jejich výkon. Zde je třeba znát především velikosti všech místností, kam bude teplo distribuováno. Důležitý je jejich objem, který získáte vynásobením všech tří stran jakékoliv místnosti. Dále tuto hodnotu porovnejte s výkonem konkrétního vybíraného krbu. Orientačně platí, že 1 kW výkonu by měl plně postačit na vytápění místnosti o velikosti dvacet metrů krychlových v dobře izolované stavbě. Většina krbů dnes nabídne i technické parametry, kde je možné celkem dobře zjistit, pro jak velké místnosti se hodí.

Při výběru nezapomínejte na to, že čím je izolace budovy horší, tím by měl být výkon krbu větší. Dále nezapomínejte na to, že správnou cestou je onen zlatý střed. Pokud má krb malý výkon, nikdy nedosáhnete potřebného tepla. Pokud má naopak výkon větší, než potřebujete, vede to k nedokonalému hoření a tomu, že zbytečně vzniká více kouře a celý proces není tak efektivní. Proto si vše raději několikrát spočítejte a několikrát porovnejte.

Mějte jasno v tom, čím budete topit

Dnes už je možné říci, že řada krbů je v podstatě univerzálních a tak umožní vytápět jak klasickým dřevem, tak umožní vytápět třeba pomocí briket, nebo variantou, kterou jsou pelety. Pamatujte, že ne každý krb ale může být tak univerzální. Pokud máte svůj les, nebo možnost přísunu velmi levného dřeva, je jasné, že to pro vás bude prioritou. Jinak tomu může být v případě pelet, nebo briket. I když si současné krby dokážou poradit s většinou možností, přece jenom mohou nejlepší účinnosti dosahovat jenom s jedním konkrétním palivem. I na toto je dobré se při výběru soustředit a zohlednit jak aktuální situaci, tak i výhled do budoucna.

Jaké řešení z hlediska provedení?

I toto je třeba zohlednit, jelikož dobrý prodejce umí nabídnout hned dvě možná řešení. Tou první variantou jsou krbové vložky s výměníkem. Jedná se o řešení, které vyžaduje budoucí stavební úpravy. Jde o krbovou vložku, kterou je třeba následně ještě obezdít a díky tomu vznikne onen plnohodnotný krb. Pokud jde o řešení číslo dvě, tak se jedná o krbová kamna s výměníkem. Pokud se na ně podíváme blíže, tak jde o řešení jednodušší. V podstatě je stačí jenom postavit na požadované místo, vyřešit odvod zplodin a napojení trubek na výměník. Na druhou stranu je třeba říci, že tato varianta je sice jednodušší na zprovoznění, ale z hlediska estetiky nemusí vždy každému nutně vyhovovat. I toto je třeba vzít při výběru v potaz.