Celkem v bazaru 28318 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2729 nových .

4 praktické tipy, jak vybrat nové vchodové dveře

Potřebujete vchodové dveře a nevíte, podle čeho vybírat? Nabídka je velmi pestrá a setkáte se s mnoha variantami. V článku najdete 4 praktické rady, které vám pomohou ujasnit si, jaké parametry jsou důležité a podle čeho se orientovat. Na závěr nechybí ani doporučení, kde můžete vchodové dveře zakoupit.

Bezpečnostní třída

Vchodové dveře je možné rozdělit do několika bezpečnostních tříd. Označují se čísly od 1 do 5, přičemž platí, že čím vyšší číslo, tím větší zabezpečení. A co konkrétně tento parametr značí? Jde o počet jistících bodů na dveřích, které slouží k ukotvení do podkladu a k zárubním. Roli hraje také použitý materiál a jeho pevnost. Běžně se vyplatí pořídit si alespoň bezpečnostní třídu s číslem 3, která je vhodná pro vchodové dveře do bytu i rodinného domu. U dveří si všímejte také kování. Pokud budete mít na výběr, zvolte co možná nejvíce bezpečnou variantu s pořádným zámkem. Dnes jsou moderní i jiné způsoby zabezpečení spočívající v chytrých přístupových systémech, kamerách, senzorech a podobně. Případnou instalaci těchto prvků také vezměte v úvahu při výběru nových vchodových dveří.

Výběr po designové stránce

Dalším důležitým bodem je samozřejmě design. Nové dveře by měly ladit k okolním věcem. V případě domu je vhodné sladění s barvou a stylem oken. U vchodových dveří do bytu se můžete zaměřit na to, jak vypadá chodba a co zde bude dobře fungovat. Často se uplatňují dveře, které z každé strany vypadají jinak. Vnitřní stranu směrem dovnitř do bytu tak můžete snadno sladit s interiérem. Zvažte také, jestli chcete u vchodových dveří kukátko, případně drobný průsvit pro pronikání světla do chodby. Jde o praktické prvky, které zároveň mohou velmi dobře vypadat.

Rozměry dveří a jejich umístění

Jde o vchodové dveře z hlavního předního vchodu viditelného z ulice, nebo o dveře vedoucí ze zahrady? Hlavní dveře mohou být například dvoukřídlé a působit honosným dojmem a vytvářet tak designový prvek u domu. Výhodou dvoukřídlých vchodových dveří je také možnost pronášení větších a širších předmětů, což se může hodit například při stěhování lednice či velké sedací soupravy. Zapřemýšlejte také nad tím, jestli chcete, aby se dveře otevíraly směrem napravo či nalevo. Orientace pantů je totiž jedním z důležitých parametrů výběru, tak pozor ať si nekoupíte obrácené dveře.

Bezpečnost a odolnost proti požáru

Kromě bezpečnosti proti vniknutí se zajímejte o protipožární odolnost. Čím lepší, tím déle vydrží dveře bránit šíření požáru. Vhodné je zainvestovat do dveří s lepší požární odolností hlavně v bytových domech, protože nikdy nevíte, co soused omylem zapálí, a pak se mohou pořádné dveře hodit. Dalším důležitým parametrem je také zvukotěsnost. Pokud v bytovém domě sáhnete po běžných dveřích, nemůžete se divit, že slyšíte, když jde někdo po chodbě, a bez problémů posloucháte, co si lidé venku na chodbě povídají. Odhlučněné dveře poskytují komfort pro vás, ale i pro sousedy, protože izolují jak zvuky zvenku, tak zevnitř vašeho bytu.

A kde si dveře pořídit?

Vchodové dveře pořídíte u specializovaných prodejců, ale velký výběr najdete také v hobby prodejnách, jako je například Baumax. Pro nové dveře si můžete buď osobně zajet a prohlédnout si je na nejbližší prodejně, nebo si nabídku projděte na internetu, kde uvidíte základní parametry ke konkrétním dveřím, jejich cenu a fotografii. Pokud se vám nějaké zalíbí, můžete je rovnou z pohodlí domova objednat a počkat si na jejich doručení. Stejně se vchodové dveře většinou nevejdou do běžného automobilu, takže je potřeba řešit dopravu i při osobním výběru na prodejně.