Celkem v bazaru 96347 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2812 nových .

Buďte inovativní s kořenovou čističkou vody

Spousta lidí o kořenových čističkách v životě neslyšela a ti co ano, zase věří mýtům, které se o nich povídají. Prý že zapáchají, jsou drahé a nefungují. Pojďme si tyto mylné domněnky vyvrátit, protože kořenové čističky ve skutečnosti fungují moc dobře, drahé nejsou a o nějakém smradu se taky mluvit nedá.

Kořenová čistička ctí pravidla přírody, funguje to v ní podobně jako v mokřadech, kde se voda čistí sama. Hlavní čištění však probíhá v kořenovém filtru pomocí bakterií (tak to funguje i v běžných městských čistírnách odpadních vod). Rostliny mají pouze doplňkovou funkci (asi 10 % čištění) – slouží jako „příbytek“ pro bakterie, v zimě jako tepelná izolace (ano, čistírna funguje i v zimě), odsávají živiny a dodávají kyslík.

Kde se dají použít?

Prakticky kdekoliv, ale nejvíce se uplatňují v menších obcích a rodinných domech, kde se jedná o finančně nejlepší variantu. Počáteční náklady jsou možná trochu náročnější, ale záleží na firmě, kterou si zvolíte. Kořenová čistírna pro rodinný dům se dá pořídit i za 20 000 Kč/EO. Při provozu se pak investice mnohonásobně vrátí. Náklady na vyčištění odpadní vody jsou malé, není totiž potřeba skoro žádná elektrická energie (cca 0,15 kWh/m3). V obcích či firemních objektech dojde k úsporám také tím, že čistírna nevyžaduje speciálně kvalifikovanou obsluhu.

Největší strach? Zápach a komáři

Dvě nejčastější otázky lidí, kteří uvažují o kořenové čističce, zní:

1. Zapáchá?

2. Nejsou v ní komáři?

Odpověď na obě vás potěší. Čistička většinou nezapáchá. Musíme však zmínit slůvko „většinou“, protože jak jistě víte, i běžná kanalizace je cítit, pokud se mění tlak. Když si kořenovou čistírnu opravdu důkladně očicháte, ucítíte zeminu a rybniční vodu. A komáři? Těm by se tam nedařilo, protože larvy potřebují k vývoji volnou vodní hladinu.

Vlastnoručně postavená

Kterou jinou čistírnu odpadních vod si zvládnete na zahradě postavit svépomocí? I v Česku působí jedna firma, která nabízí speciální instalační sety pro stavbu různých velikostí čistíren. Firma se jmenuje Grania a celkově nabízí lepší služby než konkurence. Mají nastavené nižší ceny a ještě pomohou s vyřízením povolení. Stavební povolení a povolení o nakládání s vodami jsou snad jedinou malou komplikací tohoto druhu čistíren.