Celkem v bazaru 37062 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2752 nových .

Využití manipulační techniky – kam směřuje vývoj, kde se s ní můžete potkat zcela běžně a kde byste jí nečekali?

využitím manipulační techniky se setkáváme v celé řadě odvětví. Nezastupitelnou roli hrají samozřejmě ve stavebnictví, ale své opodstatnění mají i v dalších oborech. Technika doslova hýbe světem a jedním z hlavních trendů dnešní doby je její specializace. Kde všude mohou být tyto stroje nasazeny a na jakém principu by mohli pracovat v daleké budoucnosti?

Využití manipulační techniky pro obecné i speciální úkoly

Trendem poslední doby již zdaleka není jen zdvihnout nejtěžší břemeno nebo nejdále dosáhnout ramenem, ale nabídnout pestrou paletu strojů s širokým záběrem nasazení včetně individuálních a speciálních řešení. S tím se rozšiřuje i segment kompaktní manipulační techniky pro níž se objevují stále nové možnosti využití.

Jak to bude vypadat v budoucnosti?

V rovině, zatím pouze teoretické, je zajímavým směrem použití chytrých materiálů, které dokážou vratně měnit některé ze svých vlastností v závislosti na změně vnějších podmínek. Na tomto principu pracuje i japonský minijeřáb, který dokáže přeměnit světelnou energii na mechanickou práci. Zatím však jde pouze o laboratorní miniaturní zařízení, jehož rameno o hmotnosti 0,17 mg je schopno zvednout olověnou kuličku o hmotnosti 46,77 mg.

2 obory, ve kterých se s manipulační technikou setkáte nejčastěji

· Stavebnictví

· Průmysl

Sklo jako oblíbený stavební prvek
Nejčastější využití manipulační techniky je ve stavebnictví. Kompaktní stroje mají tu výhodu, že je možné nasadit je do pracovních operací i v omezeném prostoru nebo ve špatně přístupném terénu. Zajímavým trendem je využití manipulační techniky pro zasklívání. Sklo se totiž za posledních dvacet let stalo oblíbeným materiálem a našlo své pevné místo také v architektuře. Na moderních budovách ho nacházíme nejen v podobě oken, ale rovněž jako hlavní stavební prvek například ve formě fasádního skla.

Jednodušší zasklívání, pomůže i robot

K zasklívání velkých ploch se využívají vakuové manipulátory nebo minijeřáby s vakuovými přístroji s různou nosností. Zajímavým zařízením, kterým je zasklívací stroj často vybaven, je robotická hlava ovládaná ve všech třech osách. Lze tak zasklít skrze rám, tedy z venku dovnitř. Výhodou je i možnost zasklívání v negativním úhlu či manipulace pod převisem. K zasklívání jsou k dispozici také zasklívací manipulační roboti s dálkovým ovládáním. Jsou to stroje většinou na kolovém podvozku vybavené teleskopickým ramenem i vakuovým zařízením, jejichž nosnost se nejčastěji pohybuje okolo 600 kg, ale může být i větší.

Nejen ve stavebnictví, ale i v průmyslu

Pojem průmysl je široký a kompaktní manipulační stroje najdeme prakticky všude. Ve výrobních linkách pracují zdvihací zařízení, která jsou většinou součástí linky, avšak výrobní podniky mají často v záloze i mobilní manipulační stroje. V případě poruchy stacionárního jeřábu není zapotřebí zastavit celou linku. Určitě si představíte montážní linku nebo jiný strojírenský průmysl, ale minijeřáby pracují například i v pivovaru. V potravinářském provozu musí splňovat přísné požadavky na emise, a tak jsou zpravidla vybaveny kombinací benzínového a elektrického motoru. Velmi časté je využití mobilních jeřábů v energetickém průmyslu například při servisních pracích, ale uplatní se třeba i při stěhování technologických zařízení.


Za opravdu extravagantní nasazení je možné považovat využití kompaktní manipulační techniky v zábavním průmyslu. To bylo k vidění například před několika lety v Praze na akci Red Bull Letecký den, kde byl minijeřáb umístěn na plovací ponton na Vltavě a měl za úkol vyzvedávat vraky létajících strojů. 

Trendy současné doby

Jak je vidět z předcházejících řádků manipulační technika se účastní pracovních operací v širokém spektru odvětví. Některé jsou časté, jiné jsou opravdovými kuriozitami. Podělte se s námi v komentářích o nejbláznivější využití kompaktní manipulační techniky, které jste kdy viděli.