Celkem v bazaru 96346 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2812 nových .

Nákup čelovky: Jaké vlastnosti jsou nejdůležitější?

Uvažujete o nákupu svítilny? Po dlouhém váhání jste se rozhodli pro čelovku? Není divu. Oproti kapesní svítilně nabízí nespornou výhodu spočívající v tom, že ji člověk nemusí držet v ruce. Světlo přitom dokáže nabídnout velmi silné. Tedy alespoň v případě kvalitního modelu. Že nevíte, podle jakých parametrů byste ji měli vybírat? Tak to jste na správném místě. Poradíme vám.

Zdroj a vlastnosti světla

Jakýmsi základem celé čelovky je světelný zdroj. Ten již dnes představuje u většiny modelů LED technologie. Účinnost se přitom pohybuje až okolo 200 lumenů na watt. Jen pro představu je třeba uvést, že klasické starší zdroje měly účinnost někde mezi 5 až 20 lumeny na watt. U LEDek se navíc můžete spolehnout na maximální možnou výdrž svícení, a to až 50 000 hodin. Jinak je možné volit LED svítilny dávající rozptýlené i stejnosměrné světlo.

Jaká svítivost je skutečně zapotřebí?

Poměrně důležitá je u čelovek jejich celková svítivost. Pro domácí použití bohatě postačí modely, u nichž se pohybuje mezi 70 až 200 lumeny. Pro náročné outdoorové aktivity se už volí varianty se svítivostí 200 až 450 lumenů. Existují i modely mající svítivost i okolo 900 lumenů. Používají je především záchranáři a profese, jež vyžadují použití silného světla při různých nočních akcích.

Typy napájení čelovky

Z hlediska napájení lze rozlišit tři typy. Tím prvním jsou čelovky s AA tužkovými bateriemi. Jsou asi nejdostupnější, přičemž výkonem se nemohou rovnat li-ion akumulátorovým. Ty jsou mnohem silnější a baterie má pochopitelně větší kapacitu, přičemž je samozřejmě dobíjecí. Kapacitně začínají na 2300 mAh, lze ale sehnat i provedení s baterií o kapacitě 3600 mAh. Mezi poměrně levné se řadí modely na AAA mikrotužkové baterie. Vyznačují se sice minimální cenou, nicméně můžete u nich zapomenout na postupné digitální regulování výkonu. Jinak se vyplatí dbát ještě na odolnost svítilny, hmotnost, mrazuvzdornost a mnohé další vlastnosti. 

Ruční svítilna

Kde čelovka nestačí

Pokud čelovka nevyhovuje, jsou k dispozici i další typy svítilen. Jsou vhodným doplňkem vybvení domácnosti například při výpadku elektřiny nebo jako pomocné vybavení do auta. Podle účelu použití zvolíme tu správnou svítilnu. Chceme-li mít jistotu svícení za všech okolností, vyberte si takovou, která využívá tužkové baterie, či mikrotužkové baterie. Jsou levné a k dostání kdekoliv. Takovou svítilnu ocení i ti, kteří občas zapomenou nabíječku, či speciální baterie doma. Naopak, chcete li vsadit na výdrž svícení, případně dlouhodobou úsporu financí, je nabíjecí svítilna to pravé. V případě potřeby můžete sáhnout i po vodotěsných modelech. A kde vybírat? Například v eshopu e1.cz.

Svítilna