Celkem v bazaru 96346 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2812 nových .

Nákup mobilního telefonu: 4 věci, na které si musíte dát pozor

Uvažujete, že byste sobě nebo svým blízkým ještě pod stromeček dali mobil? Anebo jste se rozhodli pro nákup elektroniky ve slevách po svátcích. Ať už je vaše situace jakákoli, během nákupu mobilního telefonu je zapotřebí brát v potaz spousty důležitých aspektů. My všechny popisovat podrobně nebudeme. Soustředíme se pouze na 4, jež jsou nejdůležitější a i laik si na jejich základě zvolí ten správný model.

1. Klasika vs. smartphone

Možná by se na první pohled mohlo zdát, že tato volba je vcelku jasná. Přesto se ale najdou lidé, kteří nedají na klasické mobily vybavené hardwarově řešenou klávesnicí dopustit. Není se čemu divit, při rychlém psaní emailů jsou mnohdy vhodnější. Stejně tak se mnohým uživatelům o něco lépe kliká na klávesy při psaní SMS anebo vytáčení hovorů. Skutečnost je ovšem taková, že drtivá většina standardní telefonů již nedokáže nabídnout pokročilé funkce, o nichž budeme ještě psát.

2. Velikost a tvar

Určitě se zaměřte i na velikost mobilního telefonu. Podle ní se ostatně orientují i mnohé spotřebitelské testy. Právě ve většině z nich si zadáváte rozměr úhlopříčky. U chytrých telefonů se ale již nejčastěji setkáváme s označením celkové velikosti displeje v palcích. Pod 5 se dostane snad už jen Apple iPhone SE a pár modelů jiných značek. Obecně lze říct, že trend spočívá ve zvětšování displeje a uživatelské plochy.

3. Konektivita a funkce

Připojení k internetu prostřednictvím wi-fi je u každého modelu samozřejmostí. Uživatelé počítají také s mobilními daty. Levnější modely dokážou přijímat data pouze omezenou rychlostí. V maximu se často jedná jen o 3G připojení. K využívání rychlého internetu volte zařízení disponující 4G připojením. Co se týká jednotlivých funkcí, jen pro přehlednost jsme připravili nejžádanější. Jedná se tedy například o:

- NFC pro platby a připojení,

- wi-fi hotspot,

- zabezpečení otiskem prstu,

- Siri u iPhonu,

- vestavěnou navigaci,

- emailového klienta.

4. Výdrž baterie

Nesmírně důležitá je i pohotovostní doba využití mobilního telefonu. Podílí se na ní především celková kapacita baterie. Standardně se do mnohých modelů montují baterie s kapacitou okolo 2000 mAh. Sehnat se ovšem dají i zařízení s dvojnásobnou kapacitou. I ta ale paradoxně nemusí vůbec stačit. Jestliže máte malý čtyřpalcový telefon, nevybíjí se až tak rychle, jako je tomu u nějakého většího nápadně podobného tabletu. Optimální výdrž se pohybuje okolo 2 dnů při plném využití.

Srovnejte si více produktů

Ať už nakupujete jakoukoli elektroniku, vyplatí se číst recenze a nejrůznější porovnání. Podívat se můžete například na rankito.cz. Právě tady najdete spousty zajímavých informací, jež se vám v průběhu nákupu budou náramně hodit.