Celkem v bazaru 29180 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2757 nových .

Polykarbonátový vs. skleněný skleník. Který je lepší?

Sníh za okny se pomalu rozpouští a všichni zahrádkáři začínají přemýšlet, jaké rostlinky letos zasadí. Bude pro vás letos konečně ten důležitý rok, kdy na své zahradě vybudujete skleník? Pak se jistě zabýváte otázkou, jestli investovat spíš do skleněného, nebo si pořídit raději polykarbonátový.

Možná už jste si dokonce vyhledali nějaké informace na internetu, jenže nakonec jste ještě více zmatení. Jedni tvrdí, že lepší jsou skleníky ze skla, další upřednostňují skleníky z polykarbonátu. Jak jsou tolik rozdílné názory možné? Odpověď je jednoduchá. Každý e-shop prostě propaguje to, co prodává. Jenže na jaké straně leží pravda? Pojďme si to rozebrat férově a bez přiklánění se k jedné z možností.

Polykarbonátový skleník

Výhody: Polykarbonátový skleník je vyrobený z lehkého plastu. Díky tomu se s ním daleko snadněji manipuluje, celý proces výstavby je jednodušší. Polykarbonát má také lepší tepelně izolační odpor, lépe tedy drží nakumulované teplo, což se projevuje zejména na začátku a konci sezóny. Když na něj spadne dítě, nepořeže se, a je levnější.

Polykarbonátový skleník Gutta Gardentec

Polykarbonátový skleník Gutta Gardentec

Nevýhody: Za hlavní „nevýhodu“ je považována životnost. Slovo nevýhoda je v tomto případě záměrně v uvozovkách, protože polykarbonát běžně vydrží 15-20 let, což je poměrně dost dlouhá doba. Ve srovnání se sklem však výrazně prohrává. Jakmile se poškodí ochranná UV vrstva, zlomíte ho dvěma prsty. Další nevýhodou je pak onen pocit. Když otevřete polykarbonátový skleník, budete z toho mít prostě jiný dojem, než kdybyste vešli do skleněného. Je jenom na vás, jak důležité je pro vás toto kritérium. Na funkčnosti to polykarbonátovému skleníku nic neubírá.

Skleněný skleník

Výhody: Konstrukce skleněných skleníků je daleko pevnější, což sice na funkci nemá žádný vliv, avšak pro někoho to hraje roli. Skleník je zasazen v betonových základech, a tak prvně drží na místě. Silné rámy a skleněné tabule vás pravděpodobně přežijí, bavíme se o životnosti v řádu desítek let.

Nevýhody: Je dražší a komplikovanější na postavení. Jednak musíte dělat betonové základy, jednak je manipulace se sklem náročnější. I když se dnešní skleníky vyrábí z odolného skla, pořád je možné skleněnou tabuli rozbít.

Skleněný skleník Buildex Growspot

Skleněný skleník Buildex Growspot

Konečný verdikt je jenom na vás

Ono to totiž s rozhodnutím, které zahradní skleníky jsou lepší, není vůbec jednoduché. Nelze stanovit jednoznačný závěr, každému prostě vyhovuje něco jiného. Vy teď víte vše potřebné, abyste se mohli rozhodnout. Pokud máte pocit, že ne, udělejte si výlet do nějakého obchodu se zahradními potřebami a zkuste si prohlédnout hotové skleněné a polykarbonátové skleníky.

 
Zdroj informací: Buildex.cz