Celkem v bazaru 97830 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2773 nových .

Prodej či pronájem bytu s realitní kanceláří? Proč ne!

Výběr správného a solidního nájemníka či kupce není vždy procházka růžovou zahradou. Někdy máme štěstí a osvědčí se hned první zájemce, jindy to tak snadné není. Výjimkou nejsou zájemci, kteří jsou nespolehliví, neplatí domluvené pohledávky či se vám vryjí do paměti jiným neadekvátním přístupem. Ušetřete své nervy a zkuste spojit síly s opravdovými profesionály, kteří vám s celým procesem pomohou.

Pozor na podvodníky

Budete-li vybírat realitní kancelář, pozor si dejte, abyste vybrali opravdu tu správnou. Některé realitky totiž užívají nekalé praktiky a touží pouze po výdělku, bez ohledu na to, zda je zájemce vhodný či nikoliv. Je zde tedy jisté riziko, že natrefíte na ne příliš vhodného partnera. Nekupujte však zajíce v pytli a realitní kancelář i makléře, se kterým budete jednat, řádně prověřte. Zjistěte, jak dlouho je realitní kancelář na trhu, jaké má úspěchy, reference. Byli dosavadní klienti spokojeni? To vše je důležité. Výběr rozhodně neuspěchejte. Pokud vyberete seriózního a spolehlivého partnera, vězte, že vám celý proces výrazně ulehčí a urychlí. Pomůže nejen s odhadem ceny nemovitosti, ale i její přípravou k prohlídce či samotnému prodeji či pronájmu. Ověří právní i technický stav a upozorní na nedostatky. Některé realitní kanceláře navíc zajištují tzv. garanci pronájmu. Znamená to, že pokud nájemník doporučený danou realitní kanceláří opustí nájem v určité době (zpravidla v průběhu prvních 12 měsíců), realitka zajistí okamžitě nového, a to zcela zdarma. Občas je fajn mít záruku, nemyslíte?

Opravdová pomoc

Realitní kancelář poradí také s dalšími záležitostmi, například i s výší kauce v případě pronájmu či s odhadem ceny nemovitosti v případě prodeje. Pomoc jistě oceníte i v kontextu potřebných smluv. Kauce v případě pronájmu, kterou můžete po vystěhování požadovat na opravu vašeho příbytku, je dnes nezbytností a důležitou jistotou každého pronajímatele. Snažte se proto o její výši s nájemcem nediskutovat a neslevovat ze svých nároků. Vyvarujte se však příliš vysoké částce, která může mnohé solidní zájemce odradit. S určením té správné výše vám však makléř jistě ochotně poradí. Co se týče potřebných smluv, jako je smlouva o smlouvě budoucí, kupní smlouva, smlouva o převodu členských práv a povinností - ty přenechejte také realitnímu makléři, který vše za pomoci advokátní kanceláře vyřeší a naplánuje. Přestože vám bude zájemce třeba i převelice sympatický, nikdy nevíte, co se z něj může nakonec „vyklubat“. Proto si nechte poradit a pomoci od těch nejzkušenějších v daném oboru.

Pokud budete hledat nového nájemníka či kupce svépomocí, zjistíte, že jde o časově i finančně velmi náročný úkol. Nejen, že je nutné být neustále v kontaktu se zájemci, účastnit se prohlídek a mít pod kontrolou veškeré právní podklady. V období, kdy je váš byt ke koupi či pronájmu neobsazen, přicházíte i o část svého možného výdělku. Aby celý proces probíhal hladce a pokud možno co nejrychleji, přizvěte raději odborníky. Při jejich výběru se neřiďte pouze sympatiemi, ale zapojte zdravý „selský“ rozum. Jen tak společně dosáhnete kýženého cíle, tedy výběru vhodného zájemce!

Byt k prodeji či pronájmu