Celkem v bazaru 28315 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2730 nových .

Slovník cizích slov: Pomocník i pro vás

Čeština je krásný a bohatý jazyk a podobně jako jiné řeči se i ona stále vyvíjí. Přibývají nová slova, nejčastěji přejatá z jiných jazyků, a tak se často může stát, že si u některého výrazu nebudete jistí, co vlastně znamená. Starší výrazy zase vymírají, slovní zásoba se dynamicky mění. Nicméně i u slov čistě českého původu lidé někdy váhají, nebo je používají ve špatném významu.

Základní pravidlo zní: Pokud význam slov neznáte, nepoužívejte je. Tím, že použijete ve větě vám neznámé slovo, nikoho neoslníte. Ve spoustě případů si navíc ještě uškodíte, když daný výraz použijete v nesprávném smyslu.

Máte internet, tak koukněte do slovníku

Přitom je dnes tak snadné si význam slov dohledat. Dříve lidé museli dlouze hledat ve slovníku cizích slov, dnes stačí napsat výraz do vyhledávače a ihned se dozvíte pravdu. Obvykle bývají uvedené i příklady použití, abyste nemuseli polemizovat nad tím, v jakých situacích se slovo hodí použít.

Nemusíte do svého slovníku hned zařazovat podivné výrazy, jimž stejně většina z lidí, jimiž se obklopujete, nebude rozumět. Pokud si však jednou význam slova přečtete, pravděpodobně si ho zapamatujete a budete schopni ho identifikovat aspoň pasivně, v mluvě ostatních. Snažit se ho nacpat do každé druhé věty, abyste ukázali, jak jste moudří, je kontraproduktivní.

Učení se jazyků vám rozšíří obzory

Čeština je jazyk nevyzpytatelný a spousta našich výrazů nemá žádnou logickou spojitost s výrazy v jiných jazycích. Mnoho slov však vzniklo počeštěním, velmi často například z němčiny, francouzštiny, latiny apod. Když se tedy budete učit cizí jazyky, je pravděpodobné, že snadněji odhalíte význam některých, na první pohled cizích, slov.

Umět cizí jazyky je dnes nezbytností. Ze všeho nejdříve byste ovšem měli ovládat ten svůj mateřský. Čeština je krásná, važme si jí.