Infolinka733 455 333 po - pá 7:30 - 16:30
nebo Registrace pro přístup do sekce Můj Profit.

Celkem v bazaru 26207 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 3712 nových .

Otevřenost se promítá i v trendech bydlení

Naše republika a bydlení v ní je oproti okolním státům lehce specifická tím, že mnoho lidí po dlouhé roky hledalo soukromí a uzavřený, až tajný prostor, kam jiní nesměli. Mohl za to zčásti i tehdejší režim. Dnes je však již vykročeno k mnohem otevřenějším trendům.

Od chaloupky po panelák 

V dobách králů a princezen bylo nejvíce malých chalup v okolí zámků a šlechtických sídel, kde byla zaručena obživa. Postupně se začaly osady rozrůstat, přesto po mnoho desetiletí zůstávaly dispozice domků téměř stejné. Velká světnice, ve které se odehrávalo veškeré dění v domácnosti a čas v ní trávila celá rodina. Ti bohatší měli ložnici samostatně, většinou se ale spalo tam, kde jedlo. Teprve mnohem později přišel čas na domy s více místnostmi, z nichž každá měla svůj účel. Tento model se přenesl i do bytových a panelových domů a tak většinou s ohledem na velikost máme několik pokojů a kuchyň. Výjimkou jsou garsonky, na které mají realitní kanceláře mnoho poptávek, protože jsou ideální pro jednoho člověka a drží se modelu vše v jednom. U ostatních bytů jsou pak vidět posuny v trendech od oddělené kuchyně k otevřenému prostoru.

Být spolu 

Otevřenost je trendem dnešní doby. Zatímco ještě před dvaceti, třiceti lety bylo in mít kuchyň oddělenou od zbytku bytu či domu, dnes se stává součástí běžného života. Vaření a práce v kuchyni nejsou ničím, co by mělo zůstat skryto před rodinou a návštěvami, ale naopak se zapojují všichni. Společné večeře, příprava grilování, pečení vánočního cukroví – to vše už nedělá samotná hospodyňka zavřená v kuchyni, ale všichni spolu. Mnohem větší zájem tak vyvolají domy na prodej s kuchyní, která je propojená s obývákem či jídelnou nebo je alespoň možná rychlá změna dispozic. Zvlášť u mladší generace je běžné, že se přátelé setkávají u vaření a tráví spolu čas právě v kuchyni. U bytů na prodej pak mají také více zájemců ty, které jsou označované jako plus 0 – tedy bez samostatné kuchyně. Tradiční oddělená kuchyň má ale stále mnoho svých zastánců, především z řad starší generace.

Bez ohledu na módní trendy a vývoj společnosti napříč generacemi je stále tím hlavním kritériem, jak si uspořádat či vybrat svůj domov, především náš pocit a naše představa. Tím bychom se měli řídit v první řadě.