Celkem v bazaru 27035 inzerátů, za posledních 24 hodin přidáno 2740 nových .

Umíte třídit textil? Je to jednoduché!

Tak, jak jsme si zvykli třídit papír a plasty a sklo, si pomalu zvykáme i na třídění textilu. Kontejnery na oblečení jsou již v každém městě, co do nich však dát můžeme a co už do nich nepatří?

Pro druhou šanci 

Většina z nás ve svém šatníku najde mnoho věcí, které už nenosí a vlastně jen zabírají místo. Přitom je ale škoda vyhodit přebytečné oblečení do popelnice na směsný odpad, kde už nebude jakkoli užitečné, když může ještě pomoci. Ze své skříně vytřiďte oblečení a textil, který už nevyužijete a najděte ve svém okolí kontejner na textil. Nevytvoříte tak odpad, ale naopak můžete pomoci někomu, kdo to potřebuje a vaše nevyužité oblečení dostane druhou šanci. Textil se sváží do centrálního skladu, kde ho dobrovolníci ručně vytřídí a rozdělí se mezi neziskové organizace. Pokud něco nejde využít, partnerské firmy to zpracují na čistící hadry, výplň autosedaček a slamníků nebo třeba bankovky. Do kontejneru tak určité věci nepatří a jiné jsou naopak vítané.

Co ano a co ne?

Pro recyklaci textilu potřebným můžeme do kontejneru dát čisté, nezničené kousky oblečení a to jak pro dospělé, tak i děti. Trička, tílka, mikiny, svetry, kalhoty, sukně, šaty, bundy a samozřejmě i různé šály nebo šátky. Patří tam i nezničené boty nejlépe k sobě svázané třeba tkaničkami nebo zavázané v igelitovém pytli, aby se udržely v páru. Své využití najde i ložní prádlo, prostěradla i ručníky a osušky, čisté a bez poškození. A pokud jste vytřídili i různé módní doplňky, kabelky, pásky či sponky, také je můžete do kontejneru dát, ideálně opět v nějakém pytli, aby se nepoškodily. Kontejnery na oblečení mají speciální systém otevírání, takže nemusíte jednotlivé kousky vkládat samostatně, ale pohodlně je sbalit do jednoho igelitového pytle a ten vhodit celý. Do kontejneru nepatří mokré a špinavé oblečení, odpadky ani koberce nebo rohožky.

Možná je na první pohled pohodlnější vyhodit nepotřebný textil do popelnice před domem, ale kontejnery na textil jsou pro takové věci přímo určené. Pár kroků navíc můžete vzít jako procházku a třeba si cestou zpátky domů koupit něco dobrého.